Mýty o zdravom chudnutí, ktorým ešte stále veríte

Mýty o zdravom chudnutí, ktorým ešte stále veríte

Nesprávne zvolený postup pri chudnutí nielenže nefunguje, ako má, ale môže navyše spôsobiť ďalšie zdravotné problémy. Poďme sa pozrieť na najväčšie mýty spojené s chudnutím a ujasniť si, akých chýb sa vyvarovať.

Mýtus č. 1: Cestou k cieľu je striktný diéta a vyraďovanie skupín potravín

Keď sa povie diéta, mnohých z nás začnú hrôzou vstávať vlasy na hlave. Diéta však nie je nič, čoho by sme sa mali desiť, v skutočnosti je označením bežného stravovacieho režimu, v dnešnej dobe bohužiaľ chápaného predovšetkým ako toho redukčného. A že jedinou cestou k našej vysnívanej postave je drastická a obmedzujúce diéta? Nezmysel.

Ako sa chutne najesť, a napriek tomu docieliť sexi kriviek? K efektívnemu a udržateľnému schudnutiu nám postačí kalorický deficit, ktorý dosiahneme úpravou stravy a zvýšením fyzickej aktivity. Potom už nezáleží na tom, či sa stravujeme low-carb, low-fat, keto alebo Paleo, zázračný efekt všetkých týchto diét vždy závisí len na kalorickom deficite.

Mýtus č. 2: Hladovanie je nutnou súčasťou chudnutia

Hladovanie je nevyhnutnou súčasťou chudnutia a nevyhnutne nepodporuje spaľovanie tukov. Pri dlhodobom hladovaní dochádza k zníženiu bazálneho metabolizmu a strate svalov. Negatívny vplyv má aj na našu psychiku, sme unavení, nevrlí a v konečnom výsledku hladovka spôsobí iba nekontrolovateľný nálet na chladničku. Po skončení takejto diéty sa spravidla dostaví rýchly jojo efekt.

Nemýľte si to však s prerušovaným hladovaním, ktoré môže niektorým jedincom vyhovovať a byť tak základom ich stravovania a životného štýlu.

Mýtus č. 3: Čím rýchlejšie schudnem, tým lepšie

Ak chceme schudnúť raz a navždy, musíme tomu prispôsobiť aj rýchlosť chudnutia. Musíme si uvedomiť, že naše nadbytočné kilogramy nevznikli v priebehu pár dní a rovnako tak nie je možné sa ich behom pár dní zbaviť.

Ak chceme počas 14 dní zhodiť 15 kg do plaviek, pravda nás bohužiaľ nepoteší. Ako ideálny rýchlosť chudnutia sa totiž javí schudnutie 1% telesnej hmotnosti za týždeň. Rýchlejšie chudnutie sa nemusí prejaviť len v následnom jojo efekte, ovplyvnené môžu byť aj hormóny, ktoré nás paradoxne môžu nútiť viac jesť.

Mýtus č. 4: Ak jem málo, nie je potreba ďalej športovať

Fyzická aktivita významne zvyšuje denný výdaj energie, a tým podporuje účinnosť chudnutie. Ak radikálne znížime fyzickú aktivitu, dôjde k zníženiu celkového energetického výdaja. Stávame sa tak pri chudnutí iba menšou verziou samých seba, v horšom prípade skončíte so štíhlou obezitou.

Na druhej strane dochádza aj k tzv. adaptívnej termogenéze, teda znižovaniu bazálneho metabolizmu ako adaptácia na nízky príjem energie. Naša cesta za schudnutím a udržaním váhy tak bude stále ťažšia a ťažšia. To neznie dobre, čo? Čo tak skúsiť to inak.

Zaradením fyzickej aktivity dosiahneme kalorický deficity aj v prípade, že sa nebudeme musieť obmedzovať v jedle. Budeme mať dostatok energie na vylepšenie našich výkonov, doprajeme si viac jedla a rovnako budeme chudnúť efektívnejšie ako kamarátka, ktorá za deň prijme tri sucháre a pohár zelerovej šťavy.

redakcia